Naše NOVICE

Nasveti

Aktualni dogodki, odprti seminarji, novice, objave in še in še... 

 
 
 

Perfekcionizem - ujeti med idealom in realnostjo

Perfekcionizem - ujeti med idealom in realnostjo

18.04.2024

Kaj je perfekcionizem?

Perfekcionizem je psihološki fenomen, ki ga opredeljuje hrepenenje po brezhibnosti in iskanje popolnosti v vsem, kar oseba počne. Odlikuje ga obsedenost z detajli in strah pred napakami, ki lahko vodi v prekomerno analizo in nenehno (samo)kritiko. Perfekcionizem vključuje tri dimenzije:

• Perfekcionizem usmerjen vase: Notranji pritisk, ki osebo sili k postavljanju nerealističnih pričakovanj popolnosti zase. Osebe stalno preverjajo in kritizirajo svoje delo ter sebe.

• Perfekcionizem usmerjen v druge: Postavljanje nerealističnih pričakovanj popolnosti drugim ljudem.
• Socialno pogojeni perfekcionizem: Zaznavanje nerealističnih pričakovanj popolnosti s strani drugih in širše družbe.

Za mnoge je perfekcionizem vir ponosa, saj ga pojmujejo kot zaželeno lastnost, ki odraža natančnost, vendar lahko prinese tudi strah pred neuspehom in občutke nezadovoljstva. Perfekcionizem lahko pogosto vodi v destruktivna vedenja kot sta prekomerno delo in pretirana kritičnost do sebe in drugih. V ozadju želje po popolnosti se skrivajo čustva ranljivosti in nesigurnosti, ki zahtevajo naše razumevanje.

Kako nastane perfekcionist?

Transakcijska analiza perfekcionizem razume kot posledico pritiskov okolja in vzorcev, ki se oblikujejo v zgodnjem otroštvu. Ti vzorci se razvijejo iz družinskih dinamik, kjer so ljubezen, sprejetost in pohvale pogojene z doseganjem izrednih dosežkov. Otroci, ki so kaznovani za napake in nagrajeni zgolj za nadstandardne dosežke, razvijejo prepričanje, da si ljubezen in odobravanje zaslužijo zgolj, ko dosežejo popolnost. K razvoju perfekcionizma pripomore tudi vzgoja, ki vzpodbuja strah pred neuspehom ali obsedenost s kontrolo. Perfekcionizem tako postane obrambni mehanizem, ki osebo ščiti pred občutkom nevrednosti in neuspeha ter sredstvo preko katerega posameznik pridobi občutek kontrole. Posameznik tako ne razvije notranjega občutka lastne vrednosti, kar v njem vzbudi potrebo po nenehnem dokazovanju. Ti vzorci vztrajajo tudi v odraslosti, ko oseba išče potrditev in priznanje preko iskanja brezhibnosti ter izogibanja tveganim aktivnostim.

Kako družba vzpodbuja perfekcionizem?

Perfekcionizem spodbujajo tudi družbene norme in pričakovanja okolice, kar je razvidno tudi iz definicije perfekcionizma, ki vključuje dimenzijo socialno pogojeni perfekcionizem. Raziskave odražajo, da raven perfekcionizma v modernih družbah narašča. Ta pojav je izrazit predvsem pri mladostnikih in mladih odraslih, ki so neprestano izpostavljeni akademski in poklicni tekmovalnosti ter socialnim medijem, ki vzpodbujajo socialno primerjanje in slavijo popolnost. Posledično oseba ponotranji visoke kriterije za uspeh na različnih področjih (šola, poklic, videz), kar jo vodi v nenehno iskanje brezhibnosti. Ta normalizacija in razširjenost perfekcionizma vodi v podcenjevanje njegovih negativnih učinkov. To potrjuje tudi literatura, ki socialno pogojeni perfekcionizem označuje za javni zdravstveni problem, ki ni ustrezno naslovljen. Del te preventive je tudi razkrivanje mitov, ki poveličujejo perfekcionizem.

Mitologija perfekcionizma

»Perfekcionizem je odraz osebne moči«

Navzven perfekcionisti delujejo kot vztrajne in trdne osebe, vendar je to pogosto zgolj fasada, ki jo vzdržujejo. Popolnost ni dosegljiva in zato je perfekcionizem le redko odraz osebne moči. Posamezniki, ki od sebe vedno pričakujejo popolnost, so pogosto razočarani in osramočeni, kar vodi do občutkov neustreznosti in »sindroma vsiljivca« (angl. Impostor syndrome).


»Perfekcionizem je neizogibna lastnost ambicioznih posameznikov, ki stremijo k odličnosti«

Obstaja razlika med seganjem po odličnosti in zahtevanjem popolnosti. Osebe, ki segajo po odličnosti (imenovane tudi adaptivni perfekcionisti), si zastavijo visoke cilje, imajo visoke standarde, optimističen pristop in so vztrajno usmerjeni naproti uspehu. V njihovem primeru perfekcionizem ni izrazito problematičen, saj si želijo rasti in novih izzivov. Nasprotno, večina perfekcionistov stremi k ciljem iz občutka dolžnosti ali strahu in ne iz težnje po odličnosti, kar odraža njihovo usmerjenost stran od napak. V primeru, da cilja ne dosežejo, perfekcionisti neuspeh ponotranjijo in opredelijo kot znak lastne pomanjkljivosti, kar jih spodbudi, da se še trdneje oklenejo svojega perfekcionizma. V ozadju namreč tiči njihovo prepričanje, da je odobravanje drugih odvisno od popolnosti njihovega dela. Posledično menijo, da so ljubezni vredni zgolj, če zadostijo standardom popolnosti.


»Perfekcionizem je povezan z visoko delovno uspešnostjo«

Čeprav perfekcionizem spodbuja izjemno natančnost in skrbnost, pogosto ovira produktivnost in kreativnost zaradi strahu pred napakami. Perfekcionisti dolgo načrtujejo optimalen pristop k nalogi, kar jim prepreči hitro delovanje (angl. Analysis paralysis). Poleg tega se pogosto izgubijo v nepomembnih podrobnostih in dolgo izboljšujejo že opravljeno delo, kar upočasni proces in zavira inovacije. Težko sledijo miselnosti, katero poudarja avtor Simon Sinek "Napredek je pomembnejši od popolnosti". Posledično so pogosto zaznani kot pikolovski, kritični in rigidni. Perfekcionizem lahko negativno vpliva tudi na skupinsko dinamiko in produktivnost, saj perfekcionisti praviloma težko delegirajo naloge, so nagnjeni k mikro-upravljanju sodelavcev, težko sprejmejo konstruktivno kritiko in pogosto postavljajo nerealna pričakovanja, kar lahko vodi v konflikte. Sodelavcem lahko predstavljajo tudi negativni vedenjski model, saj izražajo škodljiva vedenja kot so prekomerno delo, delo med odmori in pošiljanje sporočil izven delovnega časa.


»Perfekcionizem je znak zanesljivosti«

Perfekcionisti težko sledijo Paretovemu načelu oz. pravilu 80:20, ki narekuje, da je 80 % rezultatov posledica začetnih 20 % dela. Perfekcionisti zato v želji, da dosežejo 100 % rezultatov pogosto porabijo veliko več časa. Pretiran perfekcionizem tako negativno vpliva na sledenje rokom, saj oseba ni pripravljena oddati nepopolnega dela. Ta ovira je razvidna predvsem v začetnih fazah projektov, ko je popolnost težko dosegljiva in praviloma ni zaželena.


»Perfekcionizem ni odvisen od delovnega okolja«

Pritiski okolja in pričakovanja na delovnem mestu lahko igrajo pomembno vlogo pri izražanju perfekcionističnih tendenc. Delovno okolje, v katerem so že majhne napake strogo kaznovane, vodi v strah pred napakami in vzpodbuja oblikovanje perfekcionizma med zaposlenimi.

»Enkrat perfekcionist, vedno perfekcionist«

Biti ali ne biti perfekcionist?

Obstajajo situacije, ko je natančnost in brezhibnost nujna. Če napaka pomeni ogrozitev življenja oz. lahko povzroči hude negativne posledice, potem je nujno, da delo skrbno in večkrat preverimo. V takih situacijah je perfekcionizem adaptivna lastnost.

Na srečo večina situacij ni tako delikatnih. Napake je večinoma moč popraviti oz. so njihove posledice zgolj minimalne. V takih situacijah je iskanje popolnosti neproduktivno, saj je časovno in energijsko potratno. Zato je pomembno, da se naučimo prepoznati točko padajočih donosov, ko je produkt "dovolj dober" in nadaljnjo izpopolnjevanje ni več smiselno.

 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.